Krkonoše

Blog

Solenická podkova

Vyhlídky na Vltavu

 

Vyhlídky na Vltavu. Mají mnoho společných rysů, přesto jsou každá jiná. Malé veničky, omezené možnosti parkování, vyšlapaná lesní pěšina, skalnatý ostroh nad řekou. Solenická podkova, vyhlídka Máj a Myšák, vyhlídka Na Vrchovnici. Zatím mohu porovnat jen zmíněné trio. Vyhlídek je však více a každý má zajisté tu svou oblíbenou.

 

MAPA míst a cest k nim se vám zobrazují po kliknutí na název vyhlídky.

 

Solenická podkova

Tato vyhlídka nabízí pohled na jeden z ikonických meandrů Vltavy. Z vesnice Zduchovice, odkud je k vyhlídce asi nejlepší přístup, vede cesta nejdřív po poli, pak přechází na lesní pěšinu až nakonec pokračuje po široké lesní cestě. Od rozcestníku Altán vyhlídka, odbočka vedou k vyhlídkám dřevěná zábradlí a zahraněná schodiště. Samotný sestup k hlavní vyhlídce je tedy spíše jen pro zdravá kolena. Na konci schodiště je skála, kterou je třeba pro ten nejlepší výhled také zdolat. Přístup k „zadní“ vyhlídce není tak náročný, i když je z kopce do kopce, ale spíše než na meandr je výhled přes vzrostlé borovice na protější břeh a rozhlednu Milada.

 

 

Zřícenina Vrškamýk

Pokud byste kromě vyhlídky chtěli podniknout delší výlet na daném místě, doporučuji zříceninu Vrškamýk. Ze Zduchovic sem vede cesta mezi poli, což ze zpáteční cesty dělá trochu nekonečný výstup, ale i tak bych to šla znovu. Zřícenina je moc pěkně udržovaná, pod ní je dokonce vybudované středověké zátiší s rozhlednou, zázemím s občerstvením (pouze v sezoně), labyrintem.

 

 

Vyhlídka Vrchovnice

Dokud jsme v rámci jiného výletu nedošla až k ní, o existenci nějaké vyhlídky v této lokalitě jsem neměla ani ponětí. Jako výchozí bod na procházku jsme zvolili oblíbené letní rekreační místo Nová Živohošť. Zde jsme nechali auto a po zelené turistické značce jsme se vydali do kopce. Původně to měl být jen okruh po zelené a žluté (dříve to šlo, dnes je zelená trasa vede jinam,

 

 

Vyhlídka Máj a Myšák

Asi nejznámější zákruta řeky Vltavy. Pokud se nepletu, většina lidí ji má doma i na tašce z Kauflandu. Reklamě na daný řetězec bych také připsala zásluhy za její slávu. Nejslavnější, nejspíš nejnavštěvovanější, ale dle mého názoru rozhodně ne nejhezčí ani nejbezpečnější.

Cesta k ní je vyšlapaná z parkoviště V Teletíně přes pole k lesní pěšině a dále na skalnatý okraj nad řekou. Z návštěvníků proudících k vyhlídce jistě není mnoho místních spokojeno…parkování na poli i na cestách za zákazovou značkou, přes pole a louku vyšlapaná dálnice, odpad. Dané prvky se opakují i na samotné vyhlídce, kde je jen udapaná zem. Již žádná lesní porost.

Navíc když dojde po výhledu lačnící turista na konec cesty, nenajde žádné výhledy. Pro ty si musí sestoupat co nejvíce z cesty nad strmou skálu. Proto bych to ani za nejbezpečnější výlet neoznačila. Mnohem přívětivější je k lidem nedaleká vyhlídka Myšák nebo Mařenka. Méně navštěvované, přitom s hezčím výhledem i přístupem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Post a Comment

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on