Krkonoše

Blog

Lipnice nad Sázavou

Jedna sobota v Lipnici nad Sázavou

 

Lipnice nad Sázavou je malé městečko nacházející se na Vysočině, nedaleko Humpolce. Jeho dominantou je hrad tyčící se nad ním, avšak řekla bych, že známější jsou nyní díky reliéfům vytesaným do kamene v okolních lomech. Milovníci literární historie zde jistě ocení i opečovávaný odkaz spisovatele Jaroslava Haška.

 

Užitečné info pro začátek:

 

Délka trasy: 6,1 km

Cestovala jsem: 23. dubna 2022

Typ výletu: Nenáročná procházka

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/pulavokona

 

Kvůli lesnímu terénu, kořenům a nezpevněným cestám bych zvolenou cestu nepovažovala přístupnou všem, kteří jen vystoupí z auta.

 

Jelikož mám „vejšku“ už skoro 3 měsíce úspěšně dokončenou, potkat spolužáky je vždycky velká radost. Tentokrát jsme ještě s jednou kamarádkou z Prahy podnikly výlet do Humpolce za naší další spolužačkou. Sešly jsme se na zastávce Roztyly, odkud jezdí autobus a odkud je nejkratší cesta na dálnici D1. Ta opět nezklamala a my v čase, kdy jsme již měly vystupovat v Humpolci, stály ještě kousek za Prahou. Nicméně po zhruba dvou hodinách jízdy jsme úspěšně dorazily do prvního cíle. Odtamtud jsme autem popojely do Lipnice nad Sázavou, kde se nad městem tyčí hrad, kde nám byl poskytnut odborný výklad od místní kamarádky – bývalé průvodkyně. Výklad byl zpestřen historkami z let strávených brigádou na tomto místě. To se člověk opravdu diví, co vše se může dít a jak se třeba z pomalu všedního svatebního zvyku házet rýži na novomanžele může stát nenáviděný prvek (je fakt, že někdo to pak zamést musí).

Pokud budete mít štěstí, a my ho tentokrát měly, budete moct sledovat oheň hořící v kamnech hradní kuchyně. Zmíněný jev jsem zde na hradě Lipnice viděla poprvé již na podzim před dvěma lety, kdy jsem tam byla na první návštěvě. V tom zářijovém sychravém dni, kdy mlha zakrývala výhled do krajiny, to byl vskutku velkolepý zážitek. 

Z hradu vede značená stezka do lomů v okolí, po které jsme se vydaly i my. V těchto lomech se dříve těžil kámen, nyní tam lidé mohou pozorovat vytesané skalní reliéfy. Ve třech lomech jsou vytesány ucho, oko a ústa. Celé dílo je nazvané památník odposlechu a symbolizuje skutky bývalého režimu. Některým, asi zejména mladším, divákům, budou tyto prvky známy z pohádky Princezna zakletá v čase.

Pokud by člověk okruh přes lomy nechtěl absolvovat, což by ale byla škoda, může zůstat a posedět pod hradem v kavárničce na náměstí nebo v hostinci U České koruny, kde vznikalo dílo Osudy dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška, jenž kdysi na hradě také provázel, v Lipnici zemřel a je pochován na místním hřbitově.

My okruh prošly a výlet jsme zakončily návratem k autu s odměnou v podobě kávy v kelímku z bufíku pod vstupem do hradu. Konzumace tohoto kofeinového nápoje nám zůstala jako zvyk z dlouhých studentských dnů.

 

Post a Comment

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on