Krkonoše

Blog

hrad Okoř

Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta

 

Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta, roubená je stromama…tak zní úryvek z textu známé táborákové písně. Naše cesta vedla tentokrát po červené turistické značce, provázející také poutní cestu mezi vrchy Říp a Blaník. Vycházeli jsme ze Zákolan a na to stejné místo jsme se i vraceli, jelikož jsme kvůli našim dvěma čtyřnohým parťákům byli limitováni kufrem auta. Naštěstí je v Zákolanech parkoviště.

Ačkoliv jsme se vydali ke hradní zřícenině, jediný kopec jsme museli zdolat cestou ze Zákolan k tamnímu hřbitovu s rotundou svatého Petra a Pavla. Do míst, kde bývalo slovanské hradiště Budeč. Rotunda je z předrománského období a její zdivo je z velké části původní. Dnes je rotunda nejstarším představitelem architektury v Čechách. Je však velice dobře udržovaná, pravidelně v ní probíhají mše, třeba dnes, 25.11.2023, a tak by její stáří na první pohled jeden jen tak neodhadl.

Po sejítí z kopce na jeho druhé straně jsme pokračovali již výhradně po rovině. Cesta vedla nejdříve asi 100 metrů po silnici, nicméně pak zabočila mezi pole, kudy pokračovala až k cíli naší dnešní cesty. Za občasného zurčení potůčku kolem nás jsme si mohli užít pohled nejen na českou krajinu, ale i na na potoce situovaná stavení, bývalé mlýny, které byly moc pěkně opravené. Před jedním mlýnem jsme se na chvíli zastavili pod obloukem viaduktu pro železniční dopravu, jenž se najednou tyčil nad námi.

 

 

Hele Okoř! Zvolal přítel, zrovna když jsme procházeli kolem staršího dětského hřiště v malé vesničce. Tou vesničkou byla Okoř, v jejichž chatových osadách jsme se v tu chvíli pohybovali.

Hradní zřícenina uprostřed vesnice! Taková rarita, řekla bych. Zase vytváří možnost třeba pro motoristy, zajet si pro nevšední fotku. Od mých kolegů z práce, nadšených motorkářů vím, že Okoř byla také jedním z cílů jejich cesty.

Dnes napadl v Praze první sníh. Trochu jsem doufala, že pocukrováno bude i kolem hlavního města, ale opak byl pravdou. Cestu jsme absolvovali rozblácenou krajinou. Tudíž bych doporučila naplánovat jiný výlet za deštivého dne. Nás bláto ale nedostalo. Není špatného počasí, pouze špatného oblečení. A to zablácené šlo hned do pračky;)

 

 

MAPA VÝLETU

 

Postřehy z trasy

+ Cesta vede víceméně po rovině.

+ Tip na výlet kolem Prahy.

+ V sezóně je u hradu možnost občerstvení. Občerstvení bylo otevřené u rotundy na Budči.

– Pokud se plánujete vydat do okolí Okoře se psem, pak zpozorněte. Na většině trasy je zákaz volného pohybu psů.

– Bláto.

 

 

 

 

Post a Comment

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on