Krkonoše

Blog

menhir a betonové křeslo

Menhir a betonové křeslo

Menhir a křeslo z betonu. Zmíněná trochu nesourodá dvojice se nachází asi půl hodiny autem od Prahy, v obci Mořinka. Obec Mořinku tvoří silnice, která má z každé strany řadu domků, zhruba uprostřed je autobusová točna, dětské hřiště a nádrž na vodu a také kaplička. A v celé obci byl náramný klid.

 

Užitečné info pro začátek:

 

Délka trasy: 1,4 km

Cestovala jsem: 28.01.2023

Typ výletu: Nenáročná procházka

Odkaz na mapu: Mořinka

 

My jsme se s přítelem a psy na Mořince stavili cestou z rodinné návštěvy, na delší výlet jsme nebyli vybavení. Ačkoliv okolí nabízí moc pěkná místa, co za návštěvu rozhodně také stojí. Dají se zahrnout i do jedné túry, například s výchozím bodem v Karlštejně a s cílem v Černošicích.

Na Mořince není žádné oficiální místo k zaparkování a celá obec je jednou dlouhou slepou ulicí. Jediný prostor, který umožňoval odstavit na něm na chvilku auto, byl u dětského hřiště. Dál směrem k menhiru jsou na jedné straně silnice příjezdové cesty k jednotlivým domům a na straně druhé, u pole, je na trávě zákaz zastavení. Pokud se k monumentům také vydáte, respektujte prosím dopravní značení a klid v obci.

Od dětského hřiště jsme se poté vydali dál obcí, dál od hlavní silnice. Menhir a křeslo z betonu, cíle dnešního výletu, se nacházejí na kopci nad obcí. Na tom po levé straně. Na tom holém a mnohem vyšším, než střeží obec ze strany pravé. Za nově postaveným baráčkem jsme uhnuli ze silnice a vydali jsme se po vyšlapané polní cestě do zmiňovaného krpálu.

V posledních pár dnech je počasí jako na houpačce. Chvíli prší, chvíli sněží, pak zase svítí sluníčko nebo fouká. Každopádně teplota kolísá kolem nuly. Výstup proto ztěžovaly zbytky umrzlého sněhu a ledovka, které byly pro dnešní den novinkou a také silný ledový vítr. Již v půli kopce ale bylo jasné, že to stálo za to.

Nahoře na kopci se tyčí menhir, který zde byl uměle zasazen akademickým sochařem a také betonové křeslo, které je sice efektní, ale přírodní také není. Ale ty výhledy! Po výstupu se otevírá podhled do krajiny. Při pohledu zleva je vidět kopec s pozůstatky hradu Karlíka, na kopci za řekou se tyčí vysílač Cukrák a od něj se táhne pás Hřebenů postupně přecházející do Brdských lesů. Dnes byly zmíněné hřebeny zahaleny do mračného oparu s ještě zbylým sněhovým pocukrováním z minulých dní.

Po krátkém kochání jsme se celí zmrzlí rozhodli vydat zpět k autu. Už teď se však těším, až se vydáme někam příště!

 

 

 

 

 

 

 

 

Post a Comment

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on